wtorek, 13 czerwca 2017

Generator Dobble

Tym razem na blogu chcemy podzielić się z Wami pomysłem na urozmaicenie warsztatów i szkoleń.

żródło: www.amazon.co.uk
Na pewno znacie grę „Dobble”. Jest to gra karciana, na której znajduje się od kilku do kilkunastu symboli. Gracze dzielą się kartami, a jedną z nich układają na środek. Zasady są bardzo proste. Należy znaleźć taki sam symbol na swojej karcie, powiedzieć jego nazwę na głos i pozbyć się karty. Wygrywa osoba, która w najkrótszym czasie zrzuci wszystkie karty z ręki.

Trudność w grze polega na tym, że symboli na kartach jest dość dużo, są różnej wielkości, często też umieszczane są „do góry nogami”.

Firma, która wydała „Dobble” prowadzi również stronę, na której można samemu stworzyć swój zestaw kart, z własnymi obrazkami lub hasłami. Podajemy link: http://dobble.gorfo.com/home/pl

Grę tworzy się klikając w zakładkę „Generator”. Karty mogą mieć od 3 do 8 symboli lub wyrazów. Jeśli Wasz warsztat zawiera dużo specjalistycznej terminologii, część haseł, które będą pojawiać się na warsztatach, można utrwalić za pomocą tej gry. Mogą to być także nazwiska, czy cytaty. Jeśli decydujecie się na Dobble z hasłami, warto pomieszać rodzaje czcionek, zmieniać kolory, obracać je i dowolnie rozmieszczać.

Karty z obrazami mogą być przydatne jako element gry szkoleniowej i zabawny przerywnik na warsztatach, w których pojawia się dużo nowego słownictwa specjalistycznego czy symboli, które muszą zapamiętać uczestnicy. Mogą to być np. części urządzeń na szkoleniach technicznych, oznaczenia stosowane w obiektach prezentowane w ramach szkoleń BHP, znaki omawiane na szkoleniach z obsługi pojazdów, np. drogowe, itp. Przy kartach z obrazkami ważne jest, aby uczestnicy wiedzieli jak nazywać poszczególne symbole i obiekty.

Po wpisaniu wszystkich haseł lub wybraniu obrazków generują się karty, na których pojawią się nasze symbole. Na tym etapie można zmieniać kształt kart (koło lub kwadrat).

Jeśli nie macie pomysłu na wykonanie Dobbli w zakładce „Galeria” na stronie głównej dostępne są prace innych użytkowników. Nasz pomysł na użycie Dobbli na szkoleniach powstał podczas przygotowań do warsztatów z identyfikowania popularnych technik manipulacyjnych. W grę można zagrać klikając na ten link: http://dobble.gorfo.com/player/592de4ea6e8b4/pl
 
Dobble wymaga dużego skupienia i zręczności, a także mocno angażuje uczestników w zapamiętywanie i identyfikowanie symboli w grze. Gra może być dobrym początkiem warsztatów lub ćwiczeniem aktywizującym uczestników po przerwie w trakcie warsztatów.

[KK]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz