środa, 25 stycznia 2017

Gry planszowe w Warszawie

Po raz drugi w ramach warszawskiego budżetu partycypacyjnego składamy projekt polegający na doposażeniu miejskich bibliotek w nowoczesne gry planszowe, mające walory edukacyjne i rozrywkowe. W zeszłorocznej edycji projekt został wybrany we wszystkich sześciu obszarach w których go złożyliśmy i właśnie zaczynają się procedury związane z jego realizacją w 2017 roku. W edycji na 2018 rok projekt składamy w sześciu kolejnych obszarach warszawy:
  • Śródmieście Przywiśle - LINK
  • Nowe Włochy - LINK
  • Bemowo-Lotnisko, Fort Bema - LINK
  • Bemowo - Chrzanów, Jelonki Północne, Jelonki Południowe - LINK
  • Bielany - Obszar 1: Chomiczówka - LINK
  • Bielany - Obszar 2: Wrzeciono, Młociny - LINK
  • Bielany - Obszar 4: Stare Bielany - LINK
W tym roku zebraliśmy na wszystkich listach poparcia  ponad 240 podpisów za realizacją projektu. Aktualnie odbywa się pierwszy etap dyskusji online i weryfikacja zgłoszonych projektów, a w najbliższym czasie rozpoczną się spotkania z mieszkańcami.

Poniżej zamieszczamy opis projektu jaki został złożony w każdym z tegorocznych obszarów:

Skrócony opis projektu

Ludoteki, czyli wypożyczanie gier planszowych to nowy pomysł na wzbogacenie oferty kulturalnej, rekreacyjnej i edukacyjnej dostępnej dla mieszkańców Warszawy. Od kilku lat gry planszowe stają się coraz powszechniejszą formą rodzinnej rozrywki i alternatywą dla spędzania czasu przy komputerze i telewizji. Wypożyczalnia może być sposobem na poznanie nowych ciekawych, rozwijających gier.

Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców - ogólnodostępność

Zasoby przygotowane w ramach ludoteki zostaną udostępnione na zasadach wypożyczeń ustalonych w bibliotece (czas wypożyczenia, wymagane dokumenty). Charakter funkcjonowania biblioteki publicznej m. st. Warszawy (długie godziny otwarcia, nieodpłatne korzystanie z biblioteki, możliwość korzystania z biblioteki przez wszystkich mieszkańców Warszawy) gwarantuje maksymalną możliwą dostępność zgromadzonych w ludotece zbiorów.

Pełny opis projektu

Projekt zasobów Ludoteki - wypożyczalni gier planszowych w warszawskich bibliotekach obejmuje wybór, zakup i udostępnienie w bibliotece 30 gier planszowych różnego rodzaju. W obrębie projektu dostarczone zostaną gry następujących rodzajów: 
  • quizzy i gry rozwijające wiedzę encyklopedyczną,
  • gry strategiczne rozwijające umiejętności planowania i przewidywania,
  • gry kooperacyjne, rozwijające umiejętności komunikacji i współpracy,
  • gry logiczne rozwijające myślenie analityczne,
  • rozrywkowe gry rodzinne nadające się do wspólnej zabawy dla dzieci i dorosłych.
Gry będą dostępne w wybranej bibliotece na zasadach ustalonych przez dyrekcję biblioteki co do czasu, ewentualnych kaucji za wypożyczenie i opłat związanych z uszkodzeniem lub zgubieniem wypożyczonego egzemplarza gry.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Gry planszowe mają bogate walory edukacyjne, wpływają na kształtowane się szczególnie u dzieci i młodzieży wielu kompetencji intelektualnych, a przede wszystkim są atrakcyjną formą spędzania czasu pogłębiającą relacje między ludzkie.
Aktualna oferta gier planszowych na rynku jest bardzo różnorodna, lecz jej dostępność jest ograniczona z racji dość wysokiej ceny zakupu. Ludoteka umożliwia dostęp wszystkim zainteresowanym Warszawiakom do ciekawych, nowych gier.
Bardzo dobra reakcja na ten projekt składany w roku 2016 (projekt został wybrany we wszystkich 6 obszarach, w których go złożono, a w trzech znajdował się wśród trzech najczęściej wybieranych) wskazuje, że mieszkańcy Warszawy uważają za zasadne udostępnienie gier w bibliotekach publicznych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz