środa, 19 czerwca 2013

Bernie Keys Library

Jednym z najciekawszych i najobszerniejszych źródeł poświęconych grom i symulacjom szkoleniowym jest, gromadzona od 1974 roku do dziś, baza artykułów tworzonych przez autorów należących do Association for Business Simulation and Experiential Learning (ABSEL). Baza ta zawiera pełnotekstowe archiwum roczników wydawanych przez ABSEL, prezentujących wyniki badań i praktyczne przykłady zastosowania gier i symulacji w biznesie i na uczelniach wyższych. Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Bernarda Keysa, pierwszego przewodniczącego ABSEL. Bernie Keys Library zawiera obecnie ponad 2100 artykułów, do których badacze i praktycy zajmujący się projektowaniem gier mogą mieć dostęp przez internet, dzięki życzliwości Wayne State University, który udostępnia na swoich serwerach pełną wersję bazy z 2009 roku.

Artykuły publikowane w bazie ABSEL obejmują bardzo szerokie spektrum tematów - począwszy od praktycznych aspektów związanych z projektowaniem komputerowych i niekomputerowych gier szkoleniowych, poprzez przykłady gotowych gier i symulacji, aż po wyniki badań nad efektywnością gier i symulacji jako narzędzia edukacyjnego. Szczególnie interesujące są artykuły z lat 70-tych i 80-tych, pokazujące w jaki sposób rozwijało się myślenie o grach szkoleniowych jako o praktycznym narzędziu do szkolenia managerów i specjalistów. Warte lektury są też studia przypadków, pokazujące zastosowania gotowych gier, a często także wyniki ewaluacji szkoleń z ich użyciem.

Baza dostępna jest pod adresem:

A ponieważ dostęp do plików przez jej interfejs bywa zawodny, pod poniższym linkiem można znaleźć katalog bazy, który zawiera linki bezpośrednie do wszystkich artykułów uporządkowanych tematycznie:

Miłych poszukiwań!

2 komentarze:

 1. Bardzo dziękuję za te informację!

  Rzeczywiście BKL bywa zawodny, a niestety link z dołu artykułu przestał działać. Czy jest możliwość jego odświeżenia?

  Z góry dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu mamy nowy link, ten raczej nie wygaśnie:

   https://www.dropbox.com/s/0wwq0m8k0mdw2k6/abseltopicalguidetest.xls?dl=0

   Usuń