Minęło już ponad dwa lata od ostatniego przeglądu ciekawych i przydatnych projektantom i użytkownikom gier szkoleniowych i edukacyjnych. W tym czasie ukazały się trzy numery tego rocznika, więc jest to dobra okazja do polecenia kilku wartościowych artykułów opublikowanych na jego łamach.
2018 rok:
- Wykorzystanie gier planszowych w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. Jacek Francikowski - autor tekstu omawia problematykę wykorzystania nowoczesnych gier planszowych na zajęciach z obszaru szeroko pojętej edukacji przyrodniczej, a także pokazuje szerokie spektrum korzyści dodatkowych, jakie uczniowie mogą odnieść z wykorzystania gier planszowych na lekcjach.
- Gamifkacja edukacji – badanie motywacji studentów. Katarzyna Skok, Wojciech Harasimczuk - autorzy tekstu relacjonują w nim badanie sondażowe, dotyczące tego jak obiorcy postrzegają wpływ wybranych mechanizmów grywalizacyjnych na motywację. Badacze zestawili także preferencje użytkowników z ich cechami demograficznymi i psychograficznymi, wskazując czynniki, które mogą korelować z preferencją wobec niektórych mechanizmów grywalizacji.
2020 rok:
- Gry w glottodydaktyce polonistycznej. Perspektywa teoretyczna oraz wnioski praktyczne. Paulina Kaźmierczak - artykuł ten jest przeglądem gier i zabaw stosowanych w nauczaniu języka polskiego, a także ich klasyfikacją ze względu na szereg czynników, takich jak stopień decyzyjności graczy, cel rozgrywki, poziom symulacji czy stopień formalizacji reguł.
- Edukacyjne cechy gamingu. Karol Kowalczuk - tekst, którego autor omawia korzyści płynące z zastosowania gier komputerowych w edukacji, a także uwarunkowania, które mają wpływ na to, że gry jako medium edukacyjne będą coraz szerzej wykorzystywane w systemie edukacji instytucjonalnej.
- Codified gestures i scenic learning – dwie techniki oparte na gestach i ruchu scenicznym wspomagające naukę języka angielskiego uczniów szkół podstawowych. Monika Michalak - tekst ciekawy z punktu widzenia osób zajmujących się nauką języków obcych, ale mogący także stanowić inspirację dla terenów i edukatorów pracujących metodami aktywizującymi (zwłaszcza dramowymi) w innych obszarach.
- Escape room as an adult education tool. Michał Mijal, Martyna Cieśla, Monika Gromadzka - bardzo interesujący i aktualnie jedyny omawiany w polskiej literaturze naukowej przykład zastosowania formuły escape room jako narzędzia dydaktycznego, opracowany przez zespół badaczy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Jednocześnie zapraszam na tegoroczną konferencję PTBG, która odbędzie
się zdalnie za pomocą aplikacji MS Teams, w dniach 20-21 listopada 2021 roku.
Rejestracja na konferencję możliwa jest pod TYM adresem, zapisy trwają do 31 października.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz